V předchozím klasickém příspěvku na svém blogu, které jsou označovány jako Zápisky kapitána, jsem se zmiňoval o tom, že bych rád začal seriál o filmech, které jsem viděl. Nikoli přímo recenze, ale takové názory, náhledy, pohledy a možná i nadhledy. V posledním týdnu jsem toho zase tolik neviděl, a tak se vrátím v čase trochu víc zpátky a podívám se na čtyři filmy, které jsem – kromě těch hororvých – viděl za poslední dva týdny.
Čistá duše (2001)
Co vám budu povídat. Russella Crowa prostě nemám v lásce a filmům s ní se vyhýbám. Ale když je holt člověk u rodičů přítelkyně, tak si filmy nevybírá. A došlo právě na „Čistou duši“. V naději, že se zde nesešel Crowe s Ridleyem Scottem, jejichž kombinace je pro mě skutečně smrtící, jsem doufal, že film nebude tak špatný. A nebyl. I když jsem v poslední době viděl hodně filmů, kde je všechno trochu jinak, tenhle snímek mě prostě dostal. Crowe je neskutečný a já nepochopím, jak mohl dostat Oscara za „Gladiátora“, ale za tohle ne. Film opravdu mohu doporučit každému, koho trochu zajímá teorie her a vůbec rozhodování. Je to podáno tak, že to každý pochopí a navíc je to herecký koncert. Až do konce si divák neznalý Nashova života není jistý, jak to s ním vlastně je. Na Crowa názor nemění, ale přesvědčil mě aspoň, že umí hrát.
Vlajky našich otců (2006)
Já vím, neuvádím tady zrovna nějaké novinky, ale tak holt jsem neviděl všechny filmy zrovna v době, kdy měli premiéru. Clinta Eastwooda mám rád. Nedávno jsem shlédl jeho „Gran Torino“ a spadla mi čelist. Když jsem se díval na „Vlajky našich otců“, tak mi spala čelist. Tentokrát z toho, jak moc jsou bojové scény podobné těm, které měl ve svém filmu „Zachraňte vojína Ryana“ Steven Spielberg. Chtělo se mi Eastwoodův film strhat, jenže pak jsem si uvědomil, že ještě nejsem ani v půlce. S Clintem nesmíte házet flintu do žita moc brzy, protože co se mu příliš nepovedlo na válečných scénách – aspoň z hlediska originality – to naprosto vynahradil lidskou stránkou příběhu. A právě tohle je na filmu „Vlajky našich otců“ to nejdůležitější. Lidskost, anebo možná nelidskost, chvíle, kdy se s člověka stává hrdina, aniž by si to zasloužil, a kdy jej čeká pád, který si možná také nezaslouží. Výtečný lidský příběh, který mě dojal. Pokud máte Clinta v hlavě jako patriota, myslím, že vám zde ukáže, že je docela realista.
Jack a Jill (2011)
Jsem zatvrzelý obránce Adama Sandlera a jeho filmy se mi líbí. V poslední době mě zaujali „Machři“, ale i „Zkus mě rozesmát“. Snad to bylo i tím, že se trochu mírnil. Jenže díky Jill se mohl vrátit ve své póze, která je pro někoho otravná. A v tomhle případě byla. Sandler jako Jack ujde. Drží si standard, je i vtipný. Sandler jako Jill je nesnesitelný. Má děsný hlas, který je skutečně protivný, navíc je sama postava hodna nenávisti. Sandler se asi rozhodl udělat to, co Eddie Murphy: Zničit si kariéru na filmech, kde bude hrát všechny role. doufám, že se vzpamatuje, protože mu pořád věřím, ale dalším podobným filmem si akorát zabije slibnou kariéru, která už je pro mnohé stejně mrtvá. Mimochodem, všimli jste si, že ve filmu hrála Katie Holmes? Já skoro ne. Al Pacino je pan herec a je hezké, že si ze sebe umí udělat srandu. Ale stačil by k tomu finální scéna. Potěšila přítomnost Johnnyho Deppa. Když se objevil na plátně, hodnocení filmu se hned zvedlo o 50 %.
Železná lady (2011)
Ježiši, to točila ta režisérka, co točila tu děsnou ptákovinu „Mamma Mia!“. Takové hlasy jsem slyšel. Jenže na rozdíl od nich, mě se „Mamma Mia!“ líbila. Jasně, je to hlavně tím, že mám  rád písně skupiny ABBA a jsem rád, že jim sluší i moderní aranžmá. Ale film byl zajímavý také díky hereckým výkonům – Meryl Streep, Colin Firth, Amanda Seyfried, Stellan Skarsgård a možná i ten Pierce Brosnan. Jsou schopni si ze sebe trochu vystřelit a to se mi na nich líbilo. K režisérce se vrátila Meryl Streep a vysloužila si díky roli Margaret Thatcherové i Oscara. Naprosto zaslouženě. Film stojí a padá s jejím výkonem. Dobře jí sekundují i ostatní herci, hlavně Jim Broadbent, který si zahrál takového stařičkého tajtrlíka, který mu sluší. Dokáže totiž vyvolat ty správné city. A na city hlavně režisérka útočí. Je pravda, že kdyby neměla Meryl a skvělé maskéry (mimochodem také Oscar) asi by byl film přehlédnutelný, ale takhle si pozornost zaslouží. A pro neznalce dějin, i ti se zde něco málo doví o tom, jak důležitá byla Železná lady pro svou zemi. Nečekejte historický film, ale příběh o ženě, která to myslela dobře, ale stejně to na ní všechno nakonec dopadlo. Možná až trochu moc emocionální, ale pro mě to prostě funguje. Když je dobrý herec, dokáže sem tam odvést vaši pozornost od průměrného scénáře. a ne, opravdu mi nevadí ve filmu sledovat staré lidi.
Na závěr se asi hodí shrnutí, a jelikož si poslední dobou docela tykám s procentním hodnocení, tak tady jsou moje finální známky pro tyhle čtyři vybrané filmy:
  • Čistá duše (A Beautiful Mind, 2001): 85% za herce, scénář, režii, tady si to prostě všechno sedlo na své místo
  • Vlajky našich otců (Flags of Our Fathers, 2006): 70% za to, že mě Clint zase jednou dostal s tím, jak lidský umí být
  • Jack a Jill (Jack and Jill, 2011): 30% – možná bych měl ještě snížit o 10% za ty neskutečně trapné fekální vtipy
  • Železná lady (The Iron Lady, 2011): 75% – 70% za neskutečnou Meryl (ne, já si nemyslím, že vypadá jako tučňák) a zbylá procenta za ostatní herce